21.06.2019      2583      0
 

Риба Бичок


Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні страви, а також бички високо цінуються в промисловому лові. М’ясо цієї риби багате вітамінами і необхідними для організму мікроелементами. В кожному регіоні країни водяться різні види, які відрізняються один від одного і мають свої особливості. Риба Бичок герой нашого опису сьогодні.

риба бичок фото

Опис та особливості

Риба Бичок відноситься до загону бичкоподібних і сімейства променеперих риб. Їх тіло за формою нагадує конус. Коло голови воно ширше, ніж у хвоста. Луска дрібна і щільна. Голова велика, з широким чолом і круглими, витріщеними очима.

За зовнішнім виглядом риба нагадує бика, за що і отримала свою назву. Розмір варіюється від 8 до 15 см, а великі види досягають в довжину більше 50 см. Вага дрібних риб від 35 г, а великих до 2 кг.

Плавці на хвості і спині довгі. У спинному плавці знаходиться кілька товстих і гострих кісток, які називаються променями. Цей плавник розділений на дві частини. Мала розташована трохи ближче до голови, велика частина знаходиться біля хвоста. На грудях і кінчику хвоста плавники маленькі і круглі.

На черевці, в ході еволюції, плавники зрослися в один і утворили своєрідну присоску. З допомогою неї риба тримається за підводні камені на дні, як в горизонтальному, так і у вертикальному положенні. Вона присмоктується так міцно, що не зсувається з місця під час шторму і сильних хвиль.

Колір луски у всіх різновидів відрізняється. Для бичків характерне забарвлення бурого кольору або світло-жовтого, з різними смужками і плямами. Плавники можуть бути прозорими, темно-коричневими або плямистими.

риба бичок опис

Вид

Бичкові поділяються приблизно на 1400 різновидів. Багато з них дуже давні, реліктові. Можуть бути річковими або морськими мешканцями. В басейнах чорного моря проживають близько 25 видів бичка, а любителі риболовлі найчастіше виловлюють саме цих риб:

 • Бичок горлач або ширман. Колір тіла сірий, є сині вкраплення на боках, плавники смугасті.
 • Бичок головач або бабця. Риба коричневого кольору з темними і червоними плямами. Голова трохи плоска, рот великий.
 • Бичок мартовик. Велика риба, яка виростає до 70 см в довжину і має вагу в 1,5 кг. Голова велика, зябра широкі.
 • Бичок пісочник. Риба середніх розмірів. У довжину 20 см, вагою 200-350 гр. Луска блідого жовтого кольору, з дрібними мітками. Плавці прозорі. На фото бичка, зазвичай погано видно, так як він зливається з піщаним дном.
 • Бичок кругляк або куцак. Водиться в Азовському і Чорному морі. Окрас темний, майже чорний. Проживає в прісній і солоній воді, на пісочному або кам’яному дні.

На перший погляд, здається, що риба бичок виглядає непримітно. Забарвлення скромне, розмір невеликий. Однак, в інших країнах теж є ці риби, тільки іншого виду. Їх забарвлення може бути дуже яскравим, від оранжевого до синього. Вони мешкають в тропічному кліматі і можуть досягати вельми значних розмірів.

Риба бичок має зовнішні подібності з ротанами. Розрізняють їх за формою і розміром голови. У ротана вона займає більшу частину тіла, на їх фоні голова бичка виглядає менше. Друга ознака відмінності — це форма тулуба.

Ротани більш плоскі, а бички об’ємніше і сплощуються тільки ближче до хвоста. Ще у ротана і бичка різні черевні плавники. У першого вони набагато менше, але товщі. Він використовує їх для переміщення по дну, а у бичка там присоска.

чорний бичок

Спосіб життя і середовище проживання

Бички мешкають в Азовському, Чорному, Каспійському, Середземному і Балтійському морі. А також зустрічається в річках: Москва, Волга, Урал, Дніпро, Буг і озерах Південного Уралу. Риба веде осілий спосіб життя на морських і річкових донних каменях, серед піску і каменів.

Влітку бички не запливають на велику глибину, в основному знаходяться поблизу берегів. Бички повільні і невичерпні риби. Більшу частину часу ховаються між камінням і в водоростях, зариваються в мул. В піску викопують собі нори, на зиму змінюють місце проживання спливаючи вглиб.

Коли трапляються сильні перепади температури у воді або виникають несприятливі погодні умови, то бички стають нерухомі. Вони впадають в заціпеніння, перестають полювати і чекають настання кращих часів.

Сховатися від хижаків їм допомагає маскувальний окрас. Бички часто стають жертвами судака, осетра, тюленів і азовських дельфінів. А також їх поїдають більші представники власного виду. Наприклад, горлачі можуть полювати на чужих мальків. Крім ворогів у воді, є ті, хто бажає поласувати бичками на суші. Це чаплі, чайки, змії і люди.

риба бичок

Харчування

Бички шукають прожиток в мулі, серед каменів і в водоростях. Їх улюбленою їжею є дрібні рачки і креветки. Ще вони їдять молюсків, черв’яків, різних личинок комах і мальків інших риб.

Бички полюють в укриттях і чекають, коли здобич з’явиться в полі зору. Як тільки це трапляється, риба різко і дуже швидко зривається з місця і ковтає їжу цілком. Потім знову ховається і чекає нову порцію.

Серед усіх різновидів є Бичок стефодон, який не є м’ясоїдним. Він їсть водорості і їх дрібні частинки. Найчастіше, саме цей вид стає здобиччю для хижих різновидів бичка.

Розмноження і тривалість життя

Період розмноження у даної риби тривалий. У морських і прісноводних бичків він починається з весни, а закінчується ближче до осені. Самці повністю дозрівають до кінця 2 роки життя. Їх забарвлення починає змінюватися і стає темніше на кілька тонів.
Готовий до розмноження самець шукає місце для «гніздування» серед каменів і мулу. На одне місце буває кілька претендентів. Тоді риби влаштовують поєдинки, щоб відстояти свої права. Вони нападають один на одного, перемагає найсильніший, а той, хто програв відступає і шукає інші варіанти.

Самці полігамні і заманюють відразу декількох особин жіночої статі. Вони лягають на дно і вібрують плавниками видаючи ультразвукові хвилі і звуки, які приваблюють самок. По черзі, самки запливають в гніздо і запліднюються. Потім вони метають ікру.

риба бичок

Ікра бичків має подовжено форму, як рис, а на одному з кінців утворюються спеціальні джгутики. За допомогою них ікринки міцно тримаються за камені або водорості, їм не страшна погана погода і шторм.

Кожна з самок може метати від 2000 до 8000 ікринок. Після метання, самки спливають, а самці залишаються доглядати за ікрою і захищати її від охочих поласувати, протягом місяця. Їх турбота про ікру, нагадує процес висиджування яєць у птахів. Риба постійно знаходиться над ікринками і махає плавниками, щоб забезпечити їм кисень.

Через місяць з ікри з’являються маленькі личинки, які стають мальками. Малюки відразу стають самостійними і шукають собі корм. Спочатку вони їдять дрібних рачків, а підростаючи переходять на більш різноманітне харчування.

Тривалість життя цих риб дуже маленька, максимум – 5 років. Стан чисельності відстежують іхтіологи. Так як бички мають високу цінність в рибальському промислі, їх популяція нестабільна. Іноді в морях і озерах відзначається сильне зростання чисельності, а іноді буває навпаки.

Люди, які проживають поблизу Азовського моря, стурбовані збереженням чисельності Бичків. У період нересту заборонено відловлювати рибу, пересуватися на плавальних суднах і бурити дно.

Ловля і ціна

Кращим часом для лову Бичків, вважається осінь. Тому що перед зимовими запливами на дно, риби намагаються запастися енергією і стають ненажерливими. Вони проявляють активність з ночі до ранку, а ближче до обіду клювання помітно погіршується.

Важко зловити бичків в безвітряну погоду. Коли вода стоїть на місці, наприклад, в озері, бички знижують активність і знаходяться на дні зачаївшись. Вони чекають, коли вода почне хвилюватися, щоб мілководдя збаламутилося і принесло здобич.

ловля риби бичка

У сильний шторм і хвилі бички йдуть на глибину до 15 – 20 метрів, а в похмуру і дощову погоду підпливають ближче до берега. Період, коли риболовля не принесе ніякого улову – це серпень. У цей час починають цвісти морські рослини і бички ситі. Тому що це цвітіння приваблює безліч маленьких рачків і донних жителів.

Бичка можна зловити на будь-яку вудку, як на спінінг, так і на звичайну, поплавцеву. Не рекомендується використовувати спінінг, призначений для морських риб, тому що бички занадто маленькі для нього. Грузило не повинно бути на самому кінці ліски, після нього має бути близько половини метра, і лежати грузило має прямо на дні.

Використовують і снасті для лову нахлистом, тому що рибу приваблюють такі ж рухи, як у його звичайної жертви. Бички охоче клюють на наживку, коли вона рухається по дну, приблизно на 5-15 см, а потім різко зупиняється. Вони зриваються з місця і нападають, коли видобуток стоїть. Тому, краще використовувати донну підводку снасті.

Гачки повинні бути з довгим цівками, так як риба заковтує їх глибоко. Зазвичай рибалки беруть гачки під номерами від 5 і до 12. Для того, щоб зловити бичка з берега, потрібно довге вудилище, до 3 метрів, а якщо рибалити з човна – 1,5 метра.
В якості наживки підійдуть маленькі шматочки сирого м’яса, печінки або частини тіла вже спійманого, дрібного бичка. Вони добре клюють на:

 • креветок,
 • рачків,
 • равликів,
 • черв’яків,
 • щупальця кальмара.

А також використовуються дрібні блешні, мікроджиг.

Техніка лову проста. Закидати потрібно далеко, а потім повільно змотувати ліску з невеликими ривками, тобто здійснювати такі ж рухи, як дрібна річкова риба. У момент, коли наживка замре, Бичок накинеться на неї, роблячи ривок з місця на 20 см.
Головне бути акуратніше і не поспішати, тому що риба не клюне на наживку, яка рухається занадто швидко. Рибалкам з човна, можна застосувати техніку вичікування. Для лову великих риб, використовують мікроджиг або віброхвости, поддергівая дрібними рухами.

риба бичок

Найоптимальнішими Умовами для лову вважаються:

 • затяжні мілкі дощі;
 • температура повітря від +10 до +27;
 • місця в тіні, там, де дрібно, в заростях де вода стояча і тепла;

В промислі риба Бичок виловлюється центнерами з Азовського і Чорного моря. В основному її пускаю на консерви, сушать і в’ялять.

Заморожену рибу купують для виготовлення котлет, для юшки. Смажать її рідко, тому що вона занадто кістлява.

Найпоширеніше застосування риби – бички в томаті. Продаються як в консервах, так і готуються вдома.

Багато людей люблять їсти бичків в будь-якому вигляді. Риба виявилася настільки корисною і смачною, що на честь неї поставили пам’ятник. Він знаходиться в місті Єйськ, в Краснодарському краї, прямо на головній вулиці, і називається «Бичок – цар Азовського моря».

А ще є монумент на Запоріжжі, в Бердянську. Він присвячується «Бичку – годувальнику». Бо за часів Другої світової війни, люди голодували. Але завдяки Ситному і жирному м’ясу цієї риби, сотні дітей і дорослих вижили, не померши з голоду.

Риба Бичок
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...