23.02.2019      1026      0
 

Опис, утримання та харчування райдужного удава в домашніх умовах


Змія Райдужний удав (латинською Epicrates cenchria) – неотруйна живородна рептилія, відноситься до роду гладкогубих з родини Удавові. Інша її назва – абома. До людей вона неагресивна, чудово приживається в умовах неволі і стає ідеальним домашнім вихованцем.

У сонячних променях луска її набуває металевий блиск і переливається всіма кольорами веселки. На фото райдужного удава видно, наскільки це незвично, а під час пересування змії виглядає ще ефектніше. Забарвлення змінюється в залежності від часу доби – чим яскравіше світить сонце, тим різнобарвнішою є змія Райдужний удав.

райдужний удав фото

Географія поширення і середовище проживання райдужних удавів в природі

У природних умовах існування ці змії зустрічаються переважно в Південній Америці, в тропічних лісах це – Бразилія, Колумбія, Аргентина, Перу. Селяться зазвичай неподалік від водойм, населяють острови річки Амазонки. Представники цього виду рептилій відмінно плавають.

Нечисленні популяції можна зустріти також в скелястих місцевостях і степах. Деяким особинам комфортно перебувати навіть поблизу людського житла.

Зовнішній вигляд і тривалість життя

Сьогодні відомі вісім підвидів цих рептилій – вони відрізняються малюнком шкіри. Особливою популярністю у людей, що ловлять змій користуються два з них:

  • колумбійський райдужний удав;
  • бразильський райдужний удав.

У довжину райдужні удави досягають 1,5-2,0 метри. Фонове забарвлення червоно – коричневе. Весь тулуб вкритий світлими плямами, обрамленими темними елліпсовидними смугами. На боках – дрібні темні цятки, зовсім маленькі – на череві.

У природних умовах Змія райдужний удав живе, в середньому, 20 років, а в неволі тривалість життя доходить до 25-27 років.

як виглядає райдужний удав

Харчування та повадки

Райдужні удави поїдають птахів і дрібних гризунів, в природному середовищі існування можуть з’їсти родича, рептилію невеликих розмірів, в основному це ящірки. В домашніх умовах змії згодовують:

  • мишей,
  • хом’ячків,
  • щурів,
  • курчат.

У удавів відмінне травлення, тому труднощів з годівлею в тераріумі не виникає. Дорослих удавів досить годувати один раз на 2 тижні.

У світлий час доби удав вважає за краще відсиджуватися в укриттях. Час полювання приходить, коли наступають сутінки, і триває до світанку. У тераріумі змія стає активною відразу, як буде погашено освітлення.

Молоді особини люблять повзати по вертикальних поверхнях – скелях, деревах, а по досягненні віку 2 років воліють рухатися по землі.

харчування райдужного удава

Розмноження

Пора спарювання у райдужних удавів залежить від місця проживання:

  • у Південній півкулі – це липень,
  • ближче до екватора – в кінці літа,
  • у районах Центральної Америки – час з вересня по грудень.

За 1-3 місяці до початку шлюбного періоду удави проявляють підвищену активність і не їдять весь цей час. Самці б’ються за самку, намагаючись покусати і відштовхнути від неї суперників.

Вагітність триває від 152 до 193 діб, це залежить від нюансів кліматичних умов. Останню третину терміну виношування самочка, як правило, відмовляється приймати їжу.

Дитинчат народжується від 8 до 14 штук, їх довжина близько 50 см. При появі на світ вони вже повністю сформовані і життєздатні, мають характерне плямисте забарвлення. Через кілька хвилин вони відповзають від самки і починають вести самостійний спосіб життя. Перша після народження линька у райдужних удавів відбувається на 3-му тижні життя, після чого у них прокидається добрий апетит.

Статевої зрілості абоми досягають в 3-4 роки.

райдужний удав

Утримання райдужного удава

Людині, що захоплюється рептиліями, утримання райдужного удава не завдасть особливого клопоту. Дорослій змії досить тераріуму 80х60х60 см, але краще, якщо довжина буде 120 см. В тераріумі необхідно встановити простору ванну для купання – удав повинен міститися у воді повністю. Також в оселі слід розмістити товсті гілки – удави, особливо молоді, люблять повзати по деревах.

Дно вистилається торф’яним мохом (сфагнумом) і засипається подрібненою кокосовою корою, великими тирсою, дубовим листям. Змії обожнюють зариватися в пухкий грунт.

Стінки тераріуму і субстрат підлягають регулярному обприскуванню – комфортний для дорослої особини рівень вологості 75%. Якщо тривалий час вологість буде триматися на рівні менш ніж 50%, і при цьому в тераріумі  не буде ванночки з водою, удав перестане линяти, у нього виникнуть проблеми з шкірним покривом і дихальною системою. Це може спровокувати зневоднення і спричинити загибель. Необхідна вологість повітря молодим зміям становить 95%.

Встановлювати поруч з тераріумом додаткові джерела освітлення не потрібно. Достатньо природного денного світла, через те, що райдужний удав – істота, що веде нічний спосіб життя.

Температура біля джерела тепла повинна бути не вище 30°С, а середня по тераріуму 25-26°С. В нічний час її можна трохи знижувати. Ця змія непогано витримує значні перепади температури і прохолоду. Але в умовах постійної спеки вище 30°С може загинути. Крім того, коли удаву жарко, він відригує їжу.

райдужний удав купається

Годування

У райдужних удавів прекрасний апетит. Давати їм можна як живий, убитий, так і розморожений корм. У неволі їх годують мишами і щурами, також удави вважають за краще їсти дрібних птахів.

Доросла особина повинна їсти один раз в 10-14 діб. Змію до 2 років необхідно харчування раз в 5-7 діб. Корми давати в міру, через те, що райдужні удави мають схильність до ожиріння.

Дорослий райдужний удав – істота незлоблива, помірна агресивність іноді властива молодим особинам, поки вони не звикнуть до власника. Ці змії миролюбні і прив’язуються до господаря.

Опис, утримання та харчування райдужного удава в домашніх умовах
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...