22.02.2019      5050      0
 

Змія Мідянка звичайна, отруйна чи ні (опис, звички, місця проживання та харчування змії)


Більшості людей властиво побоюватися змій через їх отруйні укуси, і майже завжди зустріч з ними викликає підсвідомий страх. Про змій існує безліч забобонів. А змія мідянка звичайна наділена природою ще і очима червоного кольору, тому раніше люди вважали її однозначним породження темних сил, диявольським створінням, здатним проклясти господарів будинку і худобу в додачу. Незважаючи на те, що мідянка досить широко поширена, людям про неї відомо не так багато. Деякі навіть думають, що це безнога ящірка. Насправді ж мідянка – змія. Чи так вона небезпечна, і отруйна та змія мідянка звичайна?

мідянка

Проживання і зовнішній вигляд

Представники цих рептилій відносяться до виду неотруйних змій, роду медянок (сімейство вужоподібних). У роді медянок виділяють три види.

Вони мешкають:

  • на північному заході Африки,
  • півдні Індії
  • на території Європи.

Від інших змій, що водяться в Європі, мідянку відрізняють круглі зіниці з темною смугою, що йде через всі очі. Іноді очі у медянок червоні. Назву змія отримала через своє забарвлення.

Мідянки, що мешкають в наших лісах, відносяться до виду звичайних. Зуби у них отруйні, але паща настільки маленька, що вони не можуть вкусити людину, і навіть у разі укусу смертельної небезпеки для людини немає.

як виглядає мідянка

Фото і опис змії мідянки

Як виглядає змія мідянка? Забарвлення мідянки залежить від території проживання – воно варіюється від світло-сірого до майже чорного. Черево у змії мідно – червоне, спинка може бути від сірої або жовто-бурої до коричнево-мідно-червоної. Мідянки з переважно сірим забарвленням водяться, в основному, в південних регіонах. Коли змія линяє, її забарвлення стає темніше, ніж зазвичай – сірий колір може змінитися на темно-бурий і навіть чорний.

Виражений мідний окрас – у самців, самки, як правило, сірі. У молодих змій забарвлення завжди яскравіше, з віком колір блідне, тому визначити молоду змію дуже просто.

Зазвичай забарвлення у медянок-монотонне. Але зустрічаються екземпляри із візерунчастим малюнком – з поздовженими лініями по всьому тулубу. В цьому випадку верхня частина тулуба з боків прикрашена 2-4 рядами овальних вертикальних плям – від світло-коричневих до чорних. Іноді вони виражені слабо (практично непомітні). Іноді – яскраві по всьому тілу, зливаються в смуги, а на потилиці – два зливаються один з одним темні цятки. На спині може бути орнамент, який складають ромбоподібні або шестикутні плями, що робить мідянку схожою на мініатюрну гадюку.

У природі мідянки досягають максимальної довжини всього 70 см, але невеликі розміри компенсуються розвиненою мускулатурою. Відмінна особливість цієї змії – голова, практично повністю зрощена з тулубом.

змія мідянка фото

Місця проживання і звички

В основному, мідянки звичайні водяться в листяних лісах, але іноді зустрічаються і в соснових борах і ялинниках. Листяні ліси змія полюбляє за те, що там їй простіше роздобути їжу – її удосталь ховається в опалому листі. Вкрай рідко можна побачити мідянку на лузі або в степу – відкритий простір дає можливість природним ворогам змії зробити її своєю здобиччю. Однак гнізда мідянки влаштовують поблизу відкритих місць – біля просік, або маленьких галявин.

Як і багато плазунів, мідянки обожнюють погрітися в сонячних променях. Активні вони в денний час доби, ночами вибираються на полювання рідко. У темний, прохолодний час доби ці змії ховаються в своїх укриттях.

Змія мідянка звичайна від природи одиначка. Іноді навіть може накинутися на родича – якщо сусід їй небажаний. Ворога чекає люта атака (укуси), іноді доходить до канібалізму. Тому на одній невеликій ділянці двох особин зустріти практично неможливо. Ці змії спілкуються виключно в шлюбний період, а після спарювання розповзаються в різні боки і більше не зустрічаються.

Мідянки дуже прив’язуються до своїх гнізд, можуть прожити в одному будинку протягом усього життя. При замаху на її житло змія негайно атакує, тому не рекомендується заглядати до неї в нору або засовувати туди палицю.

Мідянки вміють відмінно плавати, але займаються цим неохоче. У воду змія спускається лише в разі крайньої необхідності, і ніколи не обирає для проживання вологі місця.

У людини на руках дикі особини поводяться вкрай агресивно, можуть вкусити до крові. Саме з такої поведінки цих плазунів і виникло питання – так змія мідянка отруйна чи ні для людини, і наскільки це істота може бути небезпечно? Насправді ж, змія поводиться подібним чином від переляку, а при утриманні в неволі через деякий час звикається зі своїм тераріумом, стає лояльною до господаря, може брати їжу з людських рук.

де живе мідянка

Що їдять мідянки

У природних умовах основною їжею цих змій є ящірки з сімейства веретенистих – вони верткі, у них немає ніг, а тіло змієподібне, раціон мідянки майже на 60% складається з них. Близько 5 % раціону складають представники дрібних хребетних.

Мідянка може з’їсти:

  • мишу,
  • жабу,
  • пташеня дрібної птиці (синиці, горобця і т. п.).

Поїдають мідянки і комах.

Зрідка у цих змій відзначаються випадки канібалізму.

Мідянки досить повільні – якщо потенційна здобич помітила змію, то може легко сховатися. Тому полює мідянка, ховаючись в опалому листі, високій траві, вичікуючи, коли жертва сама підійде ближче. Після того, як «їжа» опиниться в безпосередній близькості, змія кидається на неї і, завдяки розвиненій мускулатурі, легко утримує, обвиваючи тілом. Хватка така потужна, що спіймані ящірка або миша не можуть навіть поворухнутися. Як тільки жертва спіймана, рептилія починає не поспішаючи поїдати її.

мідянка звичайна

Розмноження

Активні мідянки протягом приблизно півроку – з березня по серпень. В цей період вони залишають потомство, а зимувати відправляються вже у вересні – жовтні. Шлюбний сезон у цих змій – весна. Але спарювання трапляється і в осінні місяці – тоді сем’яприймачі самки зберігають сперматозоїди до виходу з зимівлі, а самі дитинчата все одно з’являться лише влітку.

В процесі спарювання самець утримує самочку за шию своїми щелепами і обвивається навколо її тулуба. Після закінчення запліднення змії залишають один одного. У виводі однієї самки буває до 15 яєць.

Змієнята народжуються в яйцевих оболонках – вже готовими життєздатними особинами, так як мідянка носить в собі яйця до завершення процесу розвитку зародка. Вони негайно проривають оболонки і відразу починають самостійне життя. Довжина тіла змійки, що з’явилася на світ, цілих 12-17 см. малюки, в основному, харчуються комахами, рідше – дуже дрібними ящірками.

Статева зрілість у медянок настає на 3-му році життя.

Тривалість життя

У природних умовах змія мідянка звичайна може прожити від 12 до 15 років, але за фактом середній вік цих змій в дикій природі не перевищує 10 років, так як існує велика кількість небезпек і ворогів. А в домашніх умовах при правильному догляді змія проживе максимальний термін, відпущений природою.

мідянка

Отруйна чи ні змія мідянка звичайна

Незважаючи на досить грізний вигляд, агресивний характер і моторошні червоні очі, ці плазуни не становлять загрози для життя людини. Навіть якщо ця змія прокусить шкіру до крові, укус її не отруйний, а в місці укусу буде тільки свербіж. Дискомфорт доставлять лише:

  • ранка, яка повинна зажити,
  • психологічний момент – переляк.

Залози, що виробляють отруту, у цих змій є, але кількість отрути така мала, що вона зовсім не чинить дії на людину. Отрута медянок смертельно небезпечна лише для ящірок, дрібних птахів і гризунів, іншої подібної живності.

Відповідь на питання – мідянка змія або ящірка – дає наука. Вчені відносять цю тварину з класу рептилій до підряду змій.

Мідянка звичайна в Червоній книзі займає своє місце – в деяких європейських державах (в тому числі – в Білорусі та Україні) вона під охороною, закон забороняє вилов і знищення цих змій. Але в Червону книгу Росії вона не занесена, зате її охороняють регіональні Червоні книги: мідянка під державною охороною 23 областей РФ. У Володимирській і Пензенській областях змія внесена в додатки до місцевих Червоних книг.

Змія Мідянка звичайна, отруйна чи ні (опис, звички, місця проживання та харчування змії)
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...