21.02.2019      1338      0
 

Найбільш отруйна змія на планеті – чорна мамба


Змія Чорна мамба належить до сімейства аспідів, родом цей плазун з африканського континенту. Чорна мамба – сама отруйна змія як на території свого походження, так і на всій планеті.

Трохи відомостей про рід Мамби

До даного роду, крім чорної мамби, належать ще кілька видів, кожен з яких небезпечний для людей, це:

  • західна зелена мамба;
  • східна зелена мамба;
  • зелена мамба Джеймсона;
  • чорнохвоста мамба Джеймсона.

Змія чорна мамба, фото якої тут представлено, вважається самим жорстоким вбивцею серед всіх різновидів в силу своїх габаритів і особливої безжальності.

отруйна змія чорна мамба

Вигляд чорної мамби

Незважаючи на слово «чорна», цей різновид отримала свою назву не за забарвлення (воно варіюється від оливкового до насичено-коричневого з сріблястим блискучим відливом). Повністю чорна змія не буває, а ось слизова її пащі має чорнильний колір.

Черевце чорної мамби завжди світліше забарвлення спини і боків – воно сірувате. Хвіст – темніше, ніж тулуб, оскільки на ньому більше темних лусочок. Молоді змії більш світлого забарвлення, з віком змія темніє.

Чорні Мамби досягають довжини 2,5-3,0 метра, зустрічаються і гігантські екземпляри довжиною до 4,5 метрів. Це плазун за розмірами – другий після королівської кобри, але при цьому тіло струнке, а вага – всього 1,5-2,0 кг.

Голова у Чорної Мамби незвичайної форми – череп витягнутий, довгий. Розріз пасти такий, що здається, що змія посміхається.

Отруйні зуби виростають до 13 мм, в них – канальці, що сполучаються з залозами, що виробляють отруту. Порожнини з отруйною слиною у цих змій займають третину обсягу черепа. Отруйної слини накопичується близько 400 мг. А отрута чорної мамби настільки токсична, що цим об’ємом можна позбавити життя кілька людей, адже смертельна доза становить 15 мг. За один укус змія вприскує в людський організм від 100 до 120 мг отруйної слини. Укус чорної мамби створює руйнівну дію на периферичну нервову систему, що призводить до паралічів і неможливості дихати.

Небезпека для живої істоти, яка зустрілася з цією рептилією, полягає в тому, що змія не просто кидається з укриття, як багато інших видів аспідів, але і робить все, щоб наздогнати жертву в гонитві по відкритому простору. Ця рептилія – одна з найшвидших в природі, на короткій дистанції вона розвиває швидкість понад 11 км/годину, тобто рухається в два рази швидше, ніж кобра.

зуби мамби

Ареал, середовище проживання і звички

Водиться змія в центральних, південних і східних районах Африки. Ці плазуни полюбляють напівзасушливі райони континенту, рідколісся і савани. Ведуть наземний спосіб життя, і лише іноді лазять по деревах і чагарниках. Відпочивають в дуплах дерев, можуть забратися в покинутий мурашник термітів або порожню нору.
Зустрічаються чорні Мамби і в кам’янистих місцевостях і на диких берегах річок, де багато повалених дерев. У таких місцях вони влаштовують гнізда, в яких селяться на кілька років. Зазвичай ці змії мешкають на висоті не вище кілометра над рівнем моря. Виняток – території Замбії і Кенії, там чорну мамбу можна зустріти на висоті до 1,8 км.

Методи полювання і раціон

Основа харчування чорної мамби – гризуни. Змія харчується щурами, мишами, в тому числі – летючими, полює на дрібних пернатих. Гострий зір дозволяє знаходити навіть таку жертву, що зливається забарвленням з навколишнім ландшафтом.

Як правило, засідка у чорної мамби – це одне і те ж місце. Розмальовка шкіри дозволяє відмінно маскуватися. Чекаючи жертву, Змія може годинами нерухомо лежати, причаївшись серед високої трави або в заростях чагарнику. Коли потенційна здобич наближається ближче, Чорна мамба стрімко кидається на неї, впивається зубами і вприскує порцію отруйної слини. Тепер їй залишається тільки почекати, коли дрібна тварина або птах помре, і проковтнути жертву. Якщо ж об’єкт полювання великий, і після першого нападу здатний тікати, змія переслідує його і продовжує завдавати смертельні укуси, поки тварина не загине.

На відміну від багатьох інших плазунів, процес метаболізму у цих змій протікає швидко. Чорна мамба перетравлює їжу від 8 до 10 годин. Тому не впадає надовго в заціпеніння, чекаючи, поки їжа перетравиться.

мамба на дереві

Розмноження і тривалість життя

Чорні Мамби – одинаки, за винятком шлюбного сезону, коли вони утворюють пари. Шлюбний сезон – це самий кінець весни і початок літа. У цей період самці займаються пошуком партнерок. Звичайна справа, коли за одну самку боротьба ведеться відразу декількома особинами чоловічої статі. У бійці вони сплітаються тілами, завдаючи один одному ударів головами. При цьому кожен намагається підняти голову вище конкурента, щоб таким чином виявити свою перевагу над суперником. Боротьба за продовжувачку роду триває, поки менш сильний суперник не уповзе геть, визнавши свою поразку. Примітно, що в ході бійки ці змії не кусають один одного, тобто, не вдаються до отрути. Самець, який переміг, ніколи не переслідує поваленого суперника, а відразу починає займатися самкою. Після спарювання партнери назавжди розповзаються в різні боки у своїх справах. Самець – полювати, самка – влаштовувати гніздечко для кладки. Через відведений природою термін вона відкладе від 6 до 17 яєць. Період дозрівання становить 2,5-3 місяці.

Формуючи гніздо, самка чорної мамби повзає і, вигинаючи тіло, збирає в обране поглиблення в грунті сухе листя та траву, дрібні гілочки. Така підстилка забезпечує необхідний для дозрівання яєць температурний режим. Побудувавши притулок, самка залягає в ньому, і виповзає назовні тільки іноді, щоб вгамувати спрагу. Незадовго до появи з яєць дитинчат вона вийде на полювання і гарненько насититься. Це змію змушує робити інстинкт. Річ у тім, що для даного виду плазунів характерний канібалізм. Якщо до моменту появи на світло потомства самка буде голодна, то спокійно може з’їсти власних дитинчат.

Довжина дитинчат становить близько 60 см. вони з’являються на світ повністю самостійними. До моменту виходу з шкаралупи всі органи і системи у них вже сформовані. До того ж, з народження вони вже отруйні, тому їжу собі добувають самі, не потребуючи опіки матері. Молоді змійки поїдають дрібних гризунів – достатня довжина тіла дитинчат дозволяє заковтувати їх цілком. Досягнувши віку одного року, вони виростають в довжину до 2 метрів, і починають харчуватися більшими тваринами.

Велика частина молодняку гине в перший рік від зубів хижаків і захворювань, а також – рук людей, які займаються виловом чорних мамб. Тривалість життя в природних умовах становить близько 12 років.

розмноження чорної мамби

Вороги в природі

У природному середовищі на чорних мамб, в основному, полюють деякі види хижих птахів. Зазвичай це підвиди змієїдів – бурий і чорний. Ще один ворог – голкова змія, для якої властивий імунітет до отрути всіх африканських плазунів. Нападають на них і мангусти, які також мають імунітет до отруйної слини змій. При цьому, завдяки своїй рухомості, сам мангуст легко уникає нападу з боку мамби.

В яких випадках чорна мамба нападає на людину

Першою на людину отруйна змія чорна мамба не нападає. Змія в принципі не переслідує живі істоти, яких не може з’їсти. Навпаки, зустрівшись з людиною, рептилія віддасть перевагу бігству. А ось різкий рух може прийняти за агресію, особливо, якщо застати змію зненацька – під час відпочинку або їжі. Також не варто заганяти чорну мамбу в кут, коли у неї не залишається шляхів до відступу. У таких випадках мамба нападе на людину першою, причому вона не буде попереджати шипінням, а зробить це блискавично. Буде наносити укуси в обличчя та інші частини тіла. Перед серією кидків вона просто встає вертикально (опорою служить хвіст) і, широко роззявивши пащу, чекає так кілька секунд. Також може напасти на людину, що тікає, або намагається сховатися від неї.

Особливо небезпечно пересуватися швидким кроком по місцевості, де водяться чорні мамби. Можна просто не помітити змію в чагарнику або траві. Якщо швидко йти повз – вона вкусить ззаду і сховається. Людина навіть не зрозуміє, що це був укус змії, і лише через деякий час з’являться перші ознаки дії отрути. Якщо немає ампул з антидотом для ін’єкцій, і вчасно не вжити заходів, наслідки можуть бути сумні. І навіть у разі своєчасної ін’єкції протиотрути летальний результат, за статистикою, настає у 15 % постраждалих.

Якщо вкусила Чорна мамба, без антидота – при попаданні отрути в тканини шиї і обличчя людина помирає через чверть години. В тканини кінцівок – протягом 2-3 годин. Але в 100 % випадків результат летальний.

Ознаки укусу чорної мамби

Спочатку в місці укусу потерпілий відчуває гострий біль, потім це місце опухає, можливий некроз тканин. Наступна стадія – починається розлад травної системи. Виявляється в нудоті і блювоті, болях в черевній порожнині, діареї, в роті незвичний, не порівнянний ні з чим присмак. Швидко прогресує периферичний параліч – якщо на цій стадії не ввести антидот, людина загине від легеневої недостатності.

мамба

Що робити, щоб уникнути укусу

  • По-перше, без необхідності не гуляти там, де водяться ці змії.
  • По-друге, перебуваючи у місцевості, де вони водяться, обходити стороною купи підгнилого хмизу і зарості чагарників – саме там рептилії гніздяться найчастіше.
  • По-третє, при зустрічі з чорною мамбою не наближатися до неї, намагаючись нейтралізувати підручними засобами, не тікати і не робити різких рухів. Краще почекати, поки змія сповзе, або самому дуже повільно відступити.

Перебуваючи в місцях проживання змії в обов’язковому порядку слід носити з собою ампулу з протиотрутою.

Утримання в неволі

У штучних умовах чорних мамб розводять в спеціальних розплідниках – для отримання отрути, що застосовується у фармацевтичній промисловості. У таких розплідниках для персоналу створені безпечні умови роботи. Містять і розводять чорних мамб також в зоопарках.

До утримання в домашніх умовах чорних мамб фахівці категорично не рекомендують.

Але зустрічаються і безстрашні досвідчені тераріумісти, які в якості домашніх вихованців вибирають цих змій.

Наприклад, Арслан Валєєв – герпетолог, фахівець з отруйних змій, який закінчив Санкт-Петербурзький університет і, на жаль, загинув у віці 31 року. Він вів інтернет – трансляцію, і в прямому ефірі його вкусила отруйна змія. Раніше він регулярно викладав ролики з «ручними», «домашніми» мамбами на своєму каналі на YouTube. Знаючи характер і звички цих змій, він попереджав, що зрушення в мозку рептилії можливе в будь-який момент, і, перш лагідна, вона може вкусити господаря без видимих на те причин, що й сталося, в підсумку, з ним самим.

У африканців про чорних мамбах існує безліч легенд. Наприклад, не можна вимовляти її назву вголос. А вбиту змію слід негайно забрати якнайдалі від житла, щоб в будинок не прийшла біда. Але, як і будь-яка жива істота, чорна мамба приносить користь людині – лікарські препарати на основі її отрути врятували чимало життів.

Найбільш отруйна змія на планеті – чорна мамба
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...