12.03.2019      9871      0
 

Чим відрізняється вуж від гадюки (фото і опис відмінностей)


Всі чотири пори року мають свої плюси і мінуси. Літо приносить спекотні промені сонечка, багатий урожай ягід, фруктів, овочів і зелені, можливість надихатися киснем під час морських і лісових прогулянок. Але саме літні вояжі на природу і таять в собі небезпеку-може вкусити отруйна комаха або навіть змія. Адже змії живуть майже всюди на Землі, тому для дачників і власників заміських будинків актуально знати, як відрізнити вужа від гадюки.

Ці види змій – найпоширеніші на території України та Росії (за винятком деяких північних районів), країн СНД та Європи (крім Великобританії та Ірландії). І якщо вуж -практично безпечний для життя і здоров’я людини, то укус гадюки нічого доброго не принесе. Як у представників одного класу плазунів – у двох цих рептилій між собою безліч подібностей, але є і відмінності – в зовнішньому вигляді, звичках, образі харчування. Так як відрізнити вужа від гадюки, щоб не постраждати від отруйного укусу самому і не наражати на небезпеку своїх близьких?

відмінності вужа і гадюки

Середовище проживання

Середовище проживання однакове для обох змій, це:

 • листяні, хвойні та змішані ліси,
 • зарості чагарників,
 • болото,
 • околиці водойм і вологі луки,
 • гори і лісисті пагорби.

Тобто, такі території, де легко сховатися і причаїтися, щоб виводити потомство і полювати. Вуж і гадюка схожі ще й тим, що зустрічаються не тільки далеко від населених пунктів, а й поблизу з людським житлом. Наприклад, на дачних городах. У пошуках тепла можуть забратися в сільський будинок або господарську будівлю. Обидві змії вміють однаково добре пересуватися і в воді, і по суші, відмінно лазять по деревах.

Відмінність вужа від гадюки за ступенем небезпеки для людини

Вужі не небезпечні для людини, тоді як гадюки – отруйні. Від укусу гадюки людина може постраждати досить сильно. Але отрута гадюк використовується у фармацевтиці – в мазях, краплях і бальзамах, в певних дозах отрута – лікувальна.

вуж і гадюка

Гадюка і вуж-схожість і відмінності за зовнішнім виглядом і фізичним можливостям

Як виглядає вуж і гадюка, і чим вони схожі, а які явні відмінності відразу кидаються в очі-представлено на фотографіях. Знаючи про них, змій легко відрізнить один від одного навіть дилетант і не допустить контакту з отруйною рептилією.
Вуж – спритна змія зі стрімкими рухами, відмінно плаває. Довжина тіла дорослої особини складає 1-2 м, більше п’ятої частини довжини – це хвіст змії, який дозволяє вужу швидше пересуватися. Тулуб цієї рептилії – тонкий, витончений, голова – овальної форми. На голові з двох сторін в області слухових кісточок, прикріплених до щелепи – жовті або яскраво-оранжеві плями. Очі у вужа – круглої форми, що характерно саме для неотруйних рептилій. До того ж, колір райдужної оболонки ока – такий же, як основне забарвлення змії.

Черево у вужа світло-сірого кольору, іноді – з темними смугами, що йдуть уздовж тіла. Забарвлення спини залежить від підвиду рептилії, він може бути сірим, бурим, темно-зеленим, але завжди з «шаховим» малюнком, який може бути практично непомітним, а може бути яскраво вираженим.

Чим відрізняється гадюка від вужа принципово – так це меншою рухливістю, хоча у воді плаває теж досить швидко. Довжина змії-до 80 см,  довжина хвоста становить приблизно восьму частину довжини тіла. Голова загострена – майже трикутної форми, на морді – перехрещені темні смуги, що йдуть від очей до куточків пащі. Очі схожі на щілини, з вертикальними «котячими» зіницями. Добре помітні два передніх отруйних зуба.

Забарвлення спини і черева у гадюк однакове – змія повністю сіра, коричнева, зелена або чорна. А малюнок шкіри, що покриває все тіло, характерний – зигзагоподібний. Але існують і види з однотонним забарвленням без візерунка – просто темно-сірі або чорні.

вуж і гадюка

Про водяних вужів

Найскладніше відрізнити водяного вужа від гадюки. Помилково цих змій вважають гібридом вужа і гадюки. Насправді водяні вужі, поширені на півдні, для людини зовсім не небезпечні, вони не отруйні. Люблять плавати і в солоній морській, і в прісній річковій воді.

Забарвлення водяних вужів – оливкового, оливково-сіруватого, бурого або болотно-зеленого кольору. Відрізнити змію цього виду можна по овальним (а не трикутним, як у гадюки) плямам на спинці, розташованим в шаховому порядку (у гадюк візерунок – завжди зигзагом). Шкіра на черевці у водяного вужа червонувата або жовтувата з чорними крапками.

А ось абсолютно чорні екземпляри вужів відрізнити від гадюк звичайному туристу дійсно неймовірно важко.

Гадюка і вуж – відмінності в харчуванні

В принципі, харчуються вуж і гадюка одним і тим же:

 • жабами,
 • ящірками,
 • дрібними пернатими,
 • пташиними яйцями.

А ось полюють і їдять по – різному.

Вуж атакує жертву раптово, так як йому властиві стрибучість і стрімкість. Здобич заковтує повністю і повільно. Щоб втягнути в стравохід спійману тваринку йому потрібно до декількох годин. Вужі можуть взагалі не їсти більше 2 тижнів, що не відбивається на їх фізичній активності і спритності. Справа в тому, що ці рептилії швидко набирають вагу – у них утворюється достатній запас підшкірного жиру, що дозволяє легко переносити навіть тривалу зимову сплячку.

Гадюка ж довго і терпляче чатує на здобич. Потім нападає, жалить, чекає моменту, коли жертва ослабне від отруйного укусу і тільки тоді приступає до трапези. Самій гадюці її власна отрута, що потрапила до неї в організм з кров’ю жертви, ніякої шкоди не заподіює, оскільки шлунковий сік цієї змії має властивість нейтралізувати отруту.

Незважаючи на отруйність гадюк, в дикій природі їх поїдають інші тварини. Вони – їжа для лисиць, їжаків, куниць і борсуків. З пернатих на гадюк полюють чапля, лелека, орел – ці птахи їдять як самих змій, так і їх яйця.

гадюка і вуж

Спосіб розмноження і потомство

У цьому вуж і гадюка схожі, хоча остання це яйцеживородна рептилія. Період спарювання у обох рептилій починається по весні, коли вони виходять з зимової сплячки. Яйця обидві відкладають протягом червня, попередньо влаштовуючи надійні гнізда в затишних місцях. У самки вужа вилуплюється від 8 до 28 змієнят, у самки гадюки – 8-20 малюків.

Користь і шкода вужів і гадюк для людини

Вужі винищують польових і огородних гризунів. При утриманні  в неволі – невибагливі в догляді і їжі. Відчувши небезпеку, не атакують людину, а намагаються сховатися. Якщо зникнути з поля зору людини не вдається, приймають оборонну позу, шиплять і роблять короткі випади в бік загрозливого об’єкта. Якщо небезпека не зникла, випускають фермент з різким запахом, щоб відлякати ворога.

Гадюка небезпечна отруйними укусами, але при переляку першою не кинеться на людину, якщо не мала наміру атакувати. При загрозі ця змія згортається клубком, витягає шию і видає шипіння, широко розкриваючи пащу показуючи ікла. Майже завжди укус гадюки позбавляє життя дрібну тварину. Для людини ж, в більшості випадків, укус не закінчується смертю. На основі отрути гадюк роблять ліки і застосовують в народній медицині.

Висновок

Отже, головні відмінності в якості короткої пам’ятки туристам:

 • у неотруйної змії очі завжди округлої форми;
 • у вужа на шкірі візерунок-шаховий з овальних плям, у гадюки-плями трикутні, розташовані зигзагом;
 • голова вужа в області вух прикрашена яскравими плямами, у гадюки – видно два отруйних зуба.

А ось за розмірами і забарвленням змій можна сплутати. Найголовніше, якщо не зрозуміло, хто саме перед тобою – вуж чи гадюка, зберігати спокій, даючи зрозуміти рептилії, що налаштований мирно і не завдаси шкоди. Тоді змія спокійно відповзе. Сподіваємося тепер ви зможете відрізнити вужа від гадюки при зустрічі, удачі!

Чим відрізняється вуж від гадюки (фото і опис відмінностей)
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...