21.03.2019      1515      0
 

Опис, особливості, спосіб життя і середовище мешкання літаючих видів змій


Практично кожна людина на землі знає, як виглядають змії. Ці безногі плазуни, боязнь до яких у нас буквально на підсвідомому рівні. Налічують вони близько 3000 видів. Мешкають ці створіння на всіх материках світу, за винятком Антарктиди, і зуміли освоїти сушу, прісні і навіть морські простори. Тільки суворі вершини гір, та арктичні і Антарктичні крижані пустелі, що омиваються холодними морями, виявилися непридатними для їх існування. Але згодом вони зробили боязку, але, тим не менш, успішну спробу затвердити себе в повітряному середовищі. Так, не дивуйтеся — змії навчилися літати. Точніше-планувати, що, безсумнівно, є одним з різновидів польоту. І непогано справляються з цим, без всякого страху стрибаючи з гілок найвищих дерев. Сьогодні розповімо вам про види літаючих змій.

змія в польоті

Пролітаючи відстань до сотні метрів, вони ніколи не розбиваються при приземленні, з якої б висоти не відбувався старт. І таких змій, що опанували здатність польоту, на нашій планеті цілих п’ять видів! Побачити це диво природи можна в країнах Південно-Східної Азії.

Це, звичайно ж, деревні види змій, вони невеликого розміру, довжина їх варіює від шістдесяти сантиметрів, до півтора метрів. Зелена або коричнева, з смугами різного відтінку. Также забарвлення тіла, забезпечує прекрасне маскування в густому лісі, і на стовбурах лісових велетнів, дозволяючи непомітно підкрадатися до здобичі, і одночасно уникати небажаної уваги хижаків.

А природжена спритність змій і будова їх лусочок дозволяє долати будь-які, навіть найвищі гілки дерев. Всі вони належать до сімейства заднебороздчатих вужеподібних, що вважаються отруйними рептиліями, так як їх зуби розташовуються в глибині пащі. Але отрута літаючих змій визнана небезпечною тільки для дрібних тварин, і не становить серйозної загрози для здоров’я людей.

літаюча змія

Спосіб життя і середовище проживання

Їх політ зачаровує, трохи нагадує стрибок з трампліну досвідченого спортсмена. Спочатку змійка підіймається вище на дерево, демонструючи чудеса спритності і рівноваги. Потім підповзає до кінця гілки, звішується з неї до половини, одночасно піднявши передню частину, вибирає здобич, і трохи підкинувши своє тіло вгору – стрибає вниз.

Спочатку політ нічим не відрізняється від звичайного падіння, але зі зростанням швидкості траєкторія руху все більш відхиляється від вертикалі, переходячи в режим планування. Змія, розсовуючи в боки свої ребра, робиться більш плоскою, рішуче спираючись на висхідний потік повітря.

Її тіло згинається в сторони буквою S, утворюючи примітивну подобу крил, що дають, в той же час, достатню підйомну силу для крутого планування. Вона постійно звивається тілом в горизонтальній площині, забезпечуючи стійкість, а її хвіст коливається по вертикалі, керуючи польотом. Ці змії, можна сказати, пливуть в потоці повітря, відчуваючи його всім своїм тілом.

Доведено, що один вид точно може, при бажанні змінювати напрямок свого польоту, щоб виявитися ближче до здобичи, або обігнути випадкову перешкоду. Швидкість польоту становить приблизно 8 метрів на секунду, і триває зазвичай від однієї до 5 секунд.

Але і цього цілком вистачає літаючим плазунам, щоб перелетіти галявину, наздогнати здобич або втікти від ворога. Слід зауважити, що один з об’єктів полювання літаючих змій це знамениті ящірки, яких називають Летючі Дракони. Різні види цих надзвичайно цікавих плазунів, мешкають в тропічних лісах Індії, Південно-Східній Азії, на островах Індонезії і на Філіппінах. Саме в тих самих місцях, де живуть і шукають харчування літаючі змії.

зовнішній вигляд літаючої змії

Вид

Швидше за все, перед нами банальний випадок, коли мисливцеві довелося, заради виживання, терміново вчитися літати самому. Щоб ловити здобич ці змії оволоділи мистецтвом плануючого польоту.

Вченим відомо п’ять видів літаючих змій:

  1. Chrysopelea ornata,
  2. Chrysopelea paradisi,
  3. Chrysopelea pelias,
  4. Chrysopelea rhodopleuron,
  5. Chrysopelea taprobanica.

Райська прикрашена змія

Найяскравіший представник зміїного летючого племені це, без всякого сумніву, Chrysopelea paradisi, або Райська прикрашена змія. Її стрибки досягають довжини 25 метрів. І це саме вона вміє змінювати напрямок польоту, обходити перешкоди і навіть атакувати здобич з повітря. Зафіксовані випадки, коли точка приземлення цієї змії була вище, ніж точка старту.

Максимальна довжина її тіла близько 1,2 метра. Будучи меншого розміру, ніж близький їй вид Chrysopelea ornata, вона має більш яскраве забарвлення. Луска на боках зеленого кольору з чорною каймою. Уздовж спини смарагдовий колір поступово змінюється на помаранчевий і жовтий.

На голові візерунок з помаранчевих плям і чорних смуг, а живіт жовтого забарвлення. Зрідка зустрічаються повністю зелені особини, без всякого натяку на смуги і плями. Веде денний спосіб життя і мешка в лісах вологих тропіків, майже весь час проводячи на деревах.

Її можна зустріти поруч з поселеннями людей. Живиться невеликими ящірками, жабами та іншими дрібними тваринами, не упускаючи можливості поласувати пташенятами птахів. Розмножується відкладаючи до дюжини яєць, з яких з’являються дитинчата довжиною від 15 до 20 сантиметрів. В даний час часто утримується в неволі, будучи прикрасою тераріуму. Мешкає на Філіппінах, в Індонезії, Малайзії, Брунеї М’янмі, Таїланді та Сінгапурі.

райська прикрашена змія

Літаюча прикрашена змія

Літаюча звичайна прикрашена змія (Chrysopelea ornata) дуже схожа на Райську змію, але довше її, досягаючи в рідкісних випадках довжини півтора метри. Її тіло дуже струнке, з довгим хвостом і стислою з боків головою, візуально чітко відокремленою від тулуба.

Колір тіла зелений, з чорними краями луски на спині і світло-жовтим черевцем. Голова прикрашена візерунком зі світлих і чорних плям і смуг. Веде денний спосіб життя. Любить узлісся тропічних лісів, не виключаючи парки і сади.

Раціон харчування – будь-які дрібні тварини, не виключаючи ссавців. Самка відкладає від 6 до 12 яєць, з яких через 3 місяці з’являються дитинчата довжиною 11-15 см. Здатна пролетіти 100 метрів від точки старту. Ареал поширення — Шрі-Ланка, Індія, М’янма, Таїланд, Лаос, Малайзія, В’єтнам, Камбоджа, Філіппіни, Індонезія. Зустрічаються вони і в південній частині Китаю.

звичайна прикрашена змія

Двусмугова змія

Впізнати рідкісну літаючу деревну двосмугову змію (Chrysopelea pelias) легко по її яскравому забарвленню. Помаранчева спинка поділена подвійними чорними смужками з білою серединою і строкатою головкою. Вона як би попереджає про те, що її краще не чіпати.

Живіт блідо-жовтого забарвлення, а боки мають коричневий відтінок. Її довжина близько 75 см, а Вдача спокійна, незважаючи на помітні ікла. Це сама прикрашена з усіх літаючих змій. Як і інші родичі, вона живиться невеликими тваринами, яких може виявити на стовбурах дерев і серед листя.

Відкладає яйця і полює в денний час. Не так добре і далеко літає як Райська або звичайна прикрашена змії. Для життя віддає перевагу незайманим тропічним лісам Індонезії, Шрі-Ланки, М’янми, Лаосу, Камбоджі, Таїланду і В’єтнаму. Можна зустріти в південній частині Китаю, на Філіппінах і заході Малайзії.

двосмугова змія

Рідкісні види літаючих змій

Непросто зустріти літаючу Моллуцьку прикрашену змію (Chrysopelea rhodopleuron), що мешкає на Індонезії. Навіть більше — якщо ви її зустрінете, це буде неймовірна удача, так як останній екземпляр цього ендеміка був описаний в 19 столітті, і з тих пір ця летюча змія не потрапляла в руки вчених.

Відомо тільки що вона вміє літати і відкладає яйця. Природно, як і всі змії харчується тваринною їжею, що підходить за розміром і мешкає в кронах вічнозелених дерев тропічних джунглів. Ймовірно, її нечисленність і скритність дозволяють з успіхом ховатися не тільки від очей хижаків, але і від настирливих вчених.

Те ж саме можна сказати і про іншого эндемика, що мешка на острові Шрі-Ланка — літаючу Ланкійську змію (Chrysopelea taprobanica). Її останній раз вивчали в середині 20 століття. За описом ця змійка має довжину від 60 до 90 см, з великими очима, довгим, чіпким хвостом і стисненим з боків тілом.

летающая змея

Забарвлення зелено-жовте, з темними смугами, між якими в шаховому порядку розташовуються руді плями. На голові хрестоподібний візерунок. Неймовірно важка для вивчення, так як все життя проводить у кронах дерев, харчуючись геконами, птахами, кажанами та іншими зміями.

Така незвичайна здатність змій, природно, виникла не відразу, а в процесі тривалої еволюції, що призвела до чудового результату. Слова Горького: «Народжений повзати літати не може», виявилися помилкою щодо природи. Змії не перестають дивувати світ.

Опис, особливості, спосіб життя і середовище мешкання літаючих видів змій
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...