20.02.2019      1110      0
 

Отруйна змія кобра


Кілька видів змій стали називати кобрами ще в 16 столітті – тоді були часи географічних відкриттів. Португальські мореплавці вирушили до Індії і побачили очкову змію. Вони назвали її «змією в капелюсі» – Cobra de Capello, тому що шия у змії роздувалася на кшталт капюшона. З того часу всі інші мандрівники, що зустрічають схожих змій, стали називати їх «змія кобра».

Сьогодні, згідно з науковою класифікацією, кобрами називають різні види отруйних змій, що відносяться до сімейства Аспідів, але всі кобри сімейства відносяться до різних родів:

 • щитковий;
 • водяний;
 • ошийниковий;
 • королівський;
 • лісовий;
 • пустельний;
 • що плюється.

На фото змії кобри різних родів можна переконатися, як по-різному виглядають ці рептилії. Довжина тіла залежить від віку. Рептиліям властиво рости протягом усього життя – чим старше змія, тим вона більша.

Вченими зафіксовані рекорди:

 1. найменшою вважається Мозамбікська кобра-довжина дорослої особини від 0,9 м до 1,5 м;
 2. найбільша змія кобра-королівська, її довжина досягає 5,84 м, а маса тіла – 12 кг.

отруйна змія кобра

Особливість, властива тільки кобрам

У спокійному стані кобри мало чим відрізняються від інших змій. Але всім кобрам властива загальна характерна риса. Коли вони роздратовані або перелякані, ці змії встають в стійку – піднімають вертикально верхню частину тіла. При цьому у них розширюється тіло в області шийного, і частково тулубового відділів. У кобр еластичні м’язи-через це, коли вісім пар ребер розсовуються, м’язова тканина перетворюється в форми, схожі на капюшон. Ця здатність лякає супротивника.

Зовнішній вигляд і фізіологія

Забарвлення кобр залежить від ландшафту, в якому вони мешкають.

 • Змії, що мешкають в пустелях, мають пісочно-жовте забарвлення.
 • У тих, що живуть в хвойних лісах-зеленуватий відтінок шкіри.
 • У змішаних лісах – строкатий.
 • У кобр, що живуть в тропіках-забарвлення яскраве, під колір рослин.

У всіх очкових змій на спині світлі кола. Для кобр характерні поперечні смуги темного кольору на тулубі. Яскравіше вони виражені на шиї.

Голова цієї змії закруглена. Верхня частина голови плоска, покрита лускою. На вилицях луски немає. А на спині лусочки гладкі. На череві є широкі світлі щитки.

Очі у кобр невеликого розміру, темні, погляд немигтючий, зіниці круглі. Прикриває очі тонка прозора плівка, що утворилася при зрощенні повік.

як виглядає кобра

На верхній щелепі у змії-гострі отруйні трубчасті зуби, загнуті всередину. Кобра сама отруйна змія – розмір зубів, наприклад, у видів, що водяться в Середній Азії, досить великий – 6 мм. Отруйний апарат у кобр розташований так, що в тіло жертви отрута впорскується в повному обсязі, тому їх укуси смертельно небезпечні. За отруйними зубами розташований ряд запасних, що замінюють при пошкодженні основні зуби. У різних видів – 3-5 пар зубів. Зубний апарат такий, що розжовувати їжу кобри не можуть, тому заковтують здобич цілою.

Протягом року у дорослих кобр буває від 4 до 6 линьок, а молодняк линяє щомісяця. Процес триває близько 10 діб. В цей час кобри стають уразливі. Тому шукають затишні містечка тепліше – якщо мешкають поруч з людським житлом, то можуть забиратися в господарські споруди і навіть підвали житлових будинків. Примітно, що шкіра оновлюється не тільки на тілі, але і на кінчику язика. Крім того, змінюються зуби.

Кобри надзвичайно рухливі, спритно лазять по деревах і добре плавають. Спосіб життя ведуть, в основному, денний, але види, що мешкають в пустелях – нічні тварини. Середня швидкість змії – 6 км / год, тобто, теоретично – людину що тікає, кобра наздогнати не зможе. Але ця рептилія і не переслідує людей, зате людина її легко наздожене.

кобра

Ареали і середовище проживання

Кобри-теплолюбні Рептилії, вижити в умовах снігового покриву нездатні, за винятком середньоазіатської. Ці змії обжили території Узбекистану, Туркменії і Таджикистану. Інші види населяють весь Африканський континент, південь, захід, схід і центральну частину Азії, Філіппіни і Зондські острови. У Росії і Україні кобри не зустрічаються.

Отруйні змії кобри селяться в посушливих місцевостях – саванах, пустелях і напівпустелях. Іноді живуть у тропічних лісах, гірській місцевості на висоті до 2400 метрів над рівнем моря і в річкових долинах.

Харчування

Кобри – хижі змії. В їх раціоні:

 • земноводні (жаби);
 • дрібні пернаті, що гніздяться на землі;
 • рептилії (ящірки і змії інших видів);
 • невеликі ссавці (гризуни);
 • риба.

Харчуються вони також пташиними яйцями.

Окремі види поїдають падаль.

Під час виведення потомства Рептилія може не їсти протягом 3 місяців – в цей час змія кобра охороняє свої яйця.

кобра їсть варана

Розмноження

Змія кобра приносить потомство один раз в рік. Залежно від клімату і ареалу проживання шлюбний період може припадати як на весну, так і на зиму. Так, отруйна змія королівська кобра спаровується в січні і лютому.

Процес спарювання триває близько години. У різних видів яйця самки відкладають через 1-3 місяці після спарювання.

Від виду змії залежить і кількість яєць – від 8 до 80 штук в одній кладці. Всі кобри розмножуються яйцями, за винятком одного виду – Нашийникової кобри. Ця рептилія-живородна, у неї на світ з’являється до 60 дитинчат за раз.

Тривалість життя цих змій в умовах дикої природи достеменно не зафіксована. Вчені виявляли кобр, вік яких досягав 29 років. В умовах неволі, найчастіше, кобри живуть 14-26 років.

Природні вороги

Кобри (головним чином, молодняк, але бувають випадки і з дорослими особинами) стають здобиччю варанів, орлів, диких кабанів і змій великих видів (наприклад, королівські кобри поїдають аспіда більш дрібних розмірів).

Але головні вороги-мангусти і сурикати. У цих ссавців вроджений імунітет на отруту змій, вони не поїдають кобр, а просто вбивають їх, спритно завдаючи смертельний укус в потиличну область.

кобра проти мангуста

Наслідки укусу кобри

В силу того, що у більшості видів кобр зуби не дуже великих розмірів, укус у них «сухий» – виглядає як подряпина. Більш ніж 50 % укусів людей не закінчуються трагічно . Отрута просто не проникає в тканини і кров людини.

Але якщо отрута все ж проникла – вона спровокує нейротоксичну дію, тобто відбудеться зупинка передачі сигналів нервових клітин на м’язи, при цьому впливаючи на кожну клітину окремо. Це призводить до того, що клітини перестають взаємодіяти один з одним. А це веде до порушення роботи нервової системи в цілому.

Королівська кобра-найбільш отруйна змія в природі. Взагалі, на укуси кобр, що водяться в Середній Азії, реакція може виникнути вже через 10 хвилин – в місці укусу з’являється набряк, протягом 1-2 діб він все збільшується в розмірах, тканини стають темними. У 20 % випадків відбувається омертвіння (некроз), особливо при укусах у кисті рук, зап’ястя, стопи і щиколотки.

Про кобр склалася думка, як про дуже агресивних зміях. Але це не відповідає дійсності – їхня поведінка спокійно, навіть-флегматична, першими на людей вони не нападають. Вивчивши звички, коброю легко управляти-це мистецтво можна спостерігати на виставах заклинателів змій. Але, тим не менш, змія кобра небезпечна – відчувши загрозу від людини, вона безсумнівно стане захищатися.

Отруйна змія кобра
5 (100%) 1 vote[s]
Сподобався матеріал? Забирай собі та друзям, щоб не загубити:Ваш комментарий

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Це цікаво!
Як розбудити черепаху

Як розбудити черепаху

У дикій природі для черепах природно впадати в літню або зимову сплячку в залежності від тривалого...

Змія Гюрза

Змія Гюрза

Змія Гюрза (інша її назва – левантійська гадюка, на лат. Macrovipera lebetina) в сімействі плазунів займає особливе...

Чому хом’як п’є багато води

Чому хом’як п’є багато води

Отже, у вас оселився кумедний пухнастий звір, ви дбаєте про нього і неодмінно хочете, щоб вихованцеві було...

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

Види жаб. Опис, особливості та назви видів жаб

У світі живої природи величезна кількість дивовижних істот. Вони поділяються на безліч груп, серед яких,...

Риба Бичок

Риба Бичок

Бичок – улюблена риба для тих, хто живе у південних регіонах морів і річок. З неї готують смачні і ситні...